„Pastatai kalba“ atvyksta į Druskininkus
Nors pagalvojus apie Dzūkijos pušynus neretam mintyse iškyla grybais nusėtos miško paklotės vaizdas, rugsėjo 9-10 dienomis vyksiančio atviros architektūros savaitgalio „Pastatai kalba. Druskininkai“ metu renginio organizatoriai kvies grybų pintinę trumpam padėti į šalį. Atsikvėpti ir pajusti atradimo džiaugsmą renginys siūlys šiame mieste-parke ieškant į gamtinę aplinką įsiliejusios išskirtinės rekreacinės architektūros.
Ketvirtą kartą į mažesnius Lietuvos miestus sugrįžtantis savaitgalio trukmės architektūros festivalis „Pastatai kalba“ prakalbinti nostalgiškos poilsio architektūros šiemet atvyksta į Druskininkus. Ne pelno siekiančios viešosios įstaigos „Architektūros fondo“ organizuojamas renginys praeityje jau spėjo apsilankyti industriniame Panevėžyje, romantiškoje Palangoje bei eklektiškuose Šiauliuose, o rugsėjo 9-10 dienomis architektūros profesionalus ir mėgėjus, druskininkiečius ir miesto svečius kvies atrasti šio pietų Lietuvos gydomojo vandens kurorto architektūrą. Per savanorių-gidų vedamas nemokamas bei visiems atviras ekskursijas duris atvers penkiolika išskirtinių bei visiškai ar dalinai plačiajai visuomenei neprieinamų Druskininkų pastatų, atspindinčių skirtingus istorinius kurorto raidos sluoksnius, nuo praėjusį šimtmetį menančių medinių vilų iki šiuolaikines tvarumo idėjas įkūnijančių sanatorijų.
„Open House Vilnius“ pagrindu organizuojamo atviros architektūros savaitgalio metu renginio dalyviai turės galimybę artimiau susipažinti ne tik su įvairių stilių ir laikotarpių miesto pastatais, bet ir daugiau sužinoti apie jį formavusias asmenybes. Ypatingas dėmesys šiemet bus skiriamas Druskininkuose dirbusių architekto bei inžinierės Romualdo ir Aušros Šilinskų palikimui bei buvusio vyriausiojo miesto architekto Algimanto Mačiulio indėliui į urbanistinės kurorto vizijos kūrimą. Ekskursijas po miesto veidą formuojančius pastatus, tokius kaip Druskininkų vandens parką, V. K. Jonyno galeriją ar vilą „Linksma”, taip pat lydės papildomi, architektūrinį kontekstą išplėsiantys renginiai. Norintys susipažinti su miesto vizitine kortele tapusiais mediniais jo pastatais taip pat galės prisijungti prie išskirtinai juos pristatančio maršruto, įtraukiančio 6 svarbiausius šios architektūros pavyzdžius.
Šių metų renginio šūkis „Architektūra, kviečianti atsikvėpti“, į Druskininkus siūlys pažvelgti iš rekreacinės perspektyvos, ypatingą dėmesį skiriant poilsinei pastatų funkcijai bei jos istorinei kaitai, taip pat kaip ir gamtinės aplinkos įtakai unikalioms šio pušyne įsikūrusio miesto architektūrinėms formoms. Vienas iš renginio organizatorių, architektas Ignas Lukauskas pastebi, kad mūsų „gyvenamoji aplinka formuoja mus kaip asmenybes, todėl ją pažindami geriau suprasime kas mes ir ko siekiame, kodėl tapome tokiais, kokie esame, bei kas mums darė įtaką – erdvės, perspektyvos, gamtinė aplinka, nuotykiai ir istorijos“. Todėl atsikvėpus ir sulėtinus gyvenimo tempą, beieškant pušynuose pasislėpusių Druskininkų pastatų, pavyks geriau pajusti ne tik mus supančią aplinką, bet ir save pačius.
Atraskite architektūrą, kviečiančią atsikvėpti, rugsėjo 9-10 dienomis vyksiančio „Pastatai kalba. Druskininkai“ renginio metu. Projektą pristato „Architektūros fondas”, organizacijos veiklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba. Daugiau informacijos: www.pastataikalba.lt